Zona Hastalığı Nedir?

Zona Hastalığı Nedir?
Sağlık 14 Nisan 2016 116 defa okundu 1 yorum

Zona hastalığı ağrıya sebep olan, ciltte kabartı, kaşıntı ve döküntülere sebep olan bir cilt hastalığıdır. Tıp dilinde ‘herpes zoster‘ adını almıştır. Halk arasında ise ‘gece yanığı’ olarak bilinir. Zonada belli bir bölgeyi etkileyen döküntüler, beraber kemer ya da bant şeklinde bir görüntü oluşturan, ilk önce su toplayıp ardından kabuk tutan kabarcıklar şeklindedir.


Su çiçeğine sebep olan varisella zoster adlı aynı virüs zona hastalığına da sebep olur. Bu virüs bir kez vücuda yerleştikten sonra vücudun bağışıklık sisteminin zayıf düşmesini bekler ve fırsat bulduğunda harekete geçerek zona hastalığının meydana gelmesine neden olur.


Depresyon, stres, yaşlılık ve çeşitli hastalıklar vücudun zayıf düşme sebepleri arasında sayılabilir. Zonaya neden olan virüs sinir köklerine yerleşen bir virüs olduğundan, zona ağrıları da oldukça kuvvetli olabilir. Sırt, göğüs, karın, kalça, kol, bacak, boyun, baş ve yüz bölgeleri zona hastalığının etkilediği bölgelerdir. Zona şikayeti bu bölgeler arasında en fazla göğüs ve başta görülür.

Genel Yayın Yönetmeni / Executive Editor

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
    Zonaya biberiye çayı 25 Haziran 2016 - 06:11

    Zonaya sabah akşam biberiye çayı için kardeşler faydasını bizzat göreceksiniz…

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.