Tırnak Neden Kırılır?

Tırnak Neden Kırılır?
Yaşam 11 Nisan 2016 79 defa okundu 1 yorum

Tırnak, parmak uçlarındaki keratin adı verilen protein yapıdaki koruyucu maddelerdir. Protein yapıda olması onun canlı olduğunun göstergesidir. Bu da onun beslenme, nemlendirme ve bakım gibi konulara ihtiyacı olduğunu size anlatır.


GENEL OLARAK TIRNAK KIRILMA NEDENLERİ ARASINDA;

1.KÖTÜ KULLANIM
2.TIRNAK İÇİN KULLANILAN KİMYASALLAR
3.HASTALIKLAR
4.DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ
5.DOLAŞIM SİSTEMİ HASTALIKLARI
6.UZUN SÜRE SICAK SABUNLU SUDA KALMA
7.SIK SIK MANİKÜR YAPILMASI ŞEKLİNDE SIRALANBİLİR.

TIRNAK KIRILMASINDA BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Bedenin genel durum hali için beslenme çok önemlidir. Beslenme sayesinde yaşam sürenizi uzatmak veya daraltmak ve sağlıklı yaşamak sizin ellerinizde. Yukarıda tırnak kırılmalarının en fazla karşılaşılan sebeplerinden birinin demir eksikliği olduğunu belirttik. Peki “demir eksikliği nasıl giderilir?” . Gerek çocuklardaki demir eksikliği olsun gerekse de yetişkinlerde olsun demir eksikliği sadece tırnak kırılmalarına değil, sağlık açısından daha farklı ve önemli sıkıntılara neden olabilir.

Bu ve bunun gibi tüm sorunların üstesinden gelebilmek yeterli demir minerali alımı ile sağlanabilir. En çok demir içeren besinler kırmızı et ve yeşillik diye tabir edilen yeşil sebzelerdir. Tırnaklarınızın faydasına olan diğer bir husus da yeterli miktarda su içilmesidir. Uzmanlar bu konuda günlük ortalama “2 litre” su içilmesini önermektedirler. Su içmek genel sağlık açısından toksik maddeleri uzaklaştırdığı için son derece yararlıdır.

Genel Yayın Yönetmeni / Executive Editor

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
    Cordy 25 Haziran 2016 - 06:30

    Paylaşım için teşekkürler.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.