Serotonin Hormonu Nedir?Nasıl Artış Sağlanılır?

Serotonin Hormonu Nedir?Nasıl Artış Sağlanılır?
Yaşam 21 Ekim 2016 47 defa okundu 0 yorum

Serotonin hormonu ‘’mutluluk hormonu’’ adıyla bilinen ve ruh halimizi fazla etkileyen bir hormondur. Günümüzde yapılan çalışmalar neticesinde depresyon, migren, obsesif kompulsif bozukluk, obezite, insülin direnci, fibromiyalji ve hiperaktivite gibi bazı hastalığın temelinde serotonin olduğu bilinmektedir.   Serotonin  uykuyu, seksüel enerjiyi, ruh halini, ani ve aşırı isteklerle iştahı düzenler. Düşük serotonin miktarı, sinirli, huzursuz ve depresif ruh hallerine sebep olabilir. Mide ve bağırsak bölgesindeki kas sisteminin hareketlerini yönetir, ağrı algılama sisteminizi düzenler ve dinlendirici bir uyku sağlar. Serotonin düzeyi düştüğünde ise keyfimiz ve genel ruh halimiz etkilenir.

 

Bunun dışında insan vücudundaki serotonin düzeyini, birçok hormonlar da etkilemektedir. Mesela kadın vücudundaki östrojende artma, serotonin düzeyinde de bir artışa sebep olmakta; aynı şekilde, kadınların âdet görmeleri sırasında, östrojen hormonlarında düşüş olması, serotonin düzeyini de düşürmekte ve bu durum, kan damarlarının fazla genişlemesi neticesinde, kadınlarda migren başlamasına sebep olabilmektedir.

Beyindeki bir serotonin eksikliği endojen depresyona neden olabilir, iştahı bozar ve obezite veya anoreksiya ve bulimia nevroza gibi diğer yeme bozukluklarına yol açabilir, üstelik uykusuzluktan sorumlu olabilir. Migren atağından önce vücuttaki serotonin düzeyi yüksek olmakta, atak geçtikten sonra da düşmektedir. Üstelik kalp krizi geçirmiş çok hastanın depresif olduğu ve bu kişilerin idrarında daha çok serotonin atıldığı tespit edilmiştir. Açlık, yorgunluk, stres, yemek, ışık ve ilaçların serotonin düzeyini düşürdüğü tespit edilmiştir.

Serotonin yükseldiğinde veya yeterli olduğunda ise; moralimiz yüksek olur, rahat uyku uyuruz, iştahımız azalır,ruh sağlığımız düzelir,enerjimiz artar.Vücudumuzda bu kadar etkili olan bu hormonun düzensizliğinde çok hastalık ortaya çıkar.

 

Genel Yayın Yönetmeni / Executive Editor

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.