Reflü Nedir? Belirtileri Nedir?

Reflü Nedir? Belirtileri Nedir?
Sağlık 24 Nisan 2016 79 defa okundu 1 yorum

 

Reflü Nedir?

Pek çok bireyde yemekten sonra hazımsızlık, ekşime ve yemek borusunda yanma yakınmaları mevcuttur. Bu rahatsız edici durum yemek borusuna ve hatta ağıza kadar gelen yemek ve mide asidi ile ortaya çıkar. Bu durum bazı bireylerde geçici olup, belli bir sürede ortadan kalkar. Ancak bazı bireyler de oldukça rahatsız edici, sık sık oluşan ve oldukça ağrılı bir hastalık halini alır. Bu hastalığı “Gastroözofageal reflü” olarak isimlendirilir.

 

Reflünün Belirtileri Nelerdir?

En sık belirtisi göğüste yanma “heartburn” dır. Bazı bireyler bu yanmayı midesinde, boyunda, omuzlarda ya da hatta sırtta ve kolda dahi hissedebilir. Kalp ağrısından bazen ayırt edilemez. Genellikle bu sebeple doktora başvururlar.

Göğüs ağrısı sebeple Koroner anjio yapılıp negatif bulunan % 50 hastada reflü özofajit saptanmıştır. Özofajitte ağrı sıklıkla akut başlangıçlı ve saatlerce sürer, uykudan uyandırır, antiasit ve yiyeceklerle hafifler, gıda ve öğünlerle ilişkilidir, sırt üstü yatma ve öne eğilmede hissedilir, % 50 olguda pyrozis, regürjitasyon ve disfaji gibi semptomlara eşlik eder, eforla ilişkisizdir, sıklıkla sternum altında yada sırt bölgesinde hissedilir, yayılım göstermez.

Ağrıya ilaveten ağıza ekşi su gelmesi “regürjitasyon” diğer sık rastlanan belirtidir. Boğazda ve ağızda kötü bir tat bırakır, genellikle yemek sonrası nadiren yemek sırasında oluşur. Semptomlar sıklıkla yatarken ve uyurken ortaya çıkar. Karında şişkinlik, geğirti, hıçkırık, gıcık hissi, kronik öksürük, ağız kokusu, ses kısıklığı, ses tellerinde nodül ve astım nöbetleri diğer belirtileridir.

 

Genel Yayın Yönetmeni / Executive Editor

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
    Jodie 25 Haziran 2016 - 12:49

    Bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.