Müziğin İnsan Üzerindeki Bilinmeyen Etkileri

Müziğin İnsan Üzerindeki Bilinmeyen Etkileri
Sağlık 29 Nisan 2016 62 defa okundu 0 yorum

Müzik kalbe iyi gelir

Müziğin ruhun gıdası olduğunu biliyoruz peki ya kalp? Müziğin hastalıkları tedavi etmede çok faydası olduğunu gösteren sayısız araştırma vardır. Massachusetts Hastanesinde gözlemlenen kalp ameliyatı geçirmiş bireylerden elde edilen verilere göre. Ameliyat sonrası Mozart’ın piyano sonatlarını dinleyen hastalar diğer hastalara göre fazla  hızlı iyileşme göstermişlerdir. Kalp ritmleri ve tansiyonları fazla hızlı normal değerlere ulaşmıştır.

Müzik ağrının dindirilmesinde yardımcı olur

Nedeni  bilinmeyen ağrılardan bazı hastaların sadece müzik dinletilerek ağrılarının azaltıldığı araştırmalarla sabittir. Bu noktada en iyi ağrı kesici müziğin klasik müzik, özellikle Mozart ver Bach olduğu görülmüştür. Müzik meditasyonunda heavy metal ve tekno müzik kullanılması durumunda hastaların rahatsız olduğu ve kalp atışlarının düzensizleştiği gözlemlenmiş, bu sebeple bu tür müziklerin terapide kullanılması sakıncalı bulunmuştur.

Müzik obezitenin önlenmesinde faydalı olabilir

Bilinçaltımıza müzik ile mesajlar yollanarak obezitenin önüne geçilmesi denenmiş bir yöntemdir. Böylece bireyin yapması gereken diyet, alacağı gıdalar, vb. şeyler müzik ile bilinçaltına işlenerek kilo kontrolünde daha başarılı neticeler alınmıştır. Üstelik  yemek yerken dinlenen yumuşak ve sakin müziklerin bireyin daha az ve yavaş yemesine yol açtığı da gözlemlenmiştir.

Müzik hafızaya ve öğrenmeye yardımcı olabilir

“Mozart etkisi” ile ilgili pek çok yayın vardır. Buna göre öğrencilerin ders çalışırken özellikle klasik müzik dinlemelerinin konsantrasyonlarını arttırdığı yönünde çalışmalar sabittir.

Müzik kendinizi daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir

Uygulanan müzik terapileri ile belki kendinizi çok mutlu ve neşeli hissetmeyebilirsiniz fakat müziğin kendinizi daha az üzgün hissetmenize yardımcı olduğu araştırmalarla gösterilmiştir.

 

 

 

 

Genel Yayın Yönetmeni / Executive Editor

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.