Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?

Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?
Sağlık 14 Nisan 2016 94 defa okundu 0 yorum

Kıl dönmesi nedir?

Kıl dönmesi; vücudumuzun üst bölgelerinden dökülen kılların belin hemen altında popo oluğuna yerleşmesi ve burada meydana gelen sürtünmeler sebebiyle deri altına geçmesi sonucu oluşan bir sağlık sorunudur.
Kıl dönmesi neticesi bir bölgede oluşan kistin içerisine, her zaman birden fazla kıl girer ve buradaki kistin büyüyerek iltihaplanmasına sebep olur.
Kıl dönmesinin sebebinin vücudun üst bölgelerinden dökülen kıllar olduğunun delili; Kıl dönmesinin meydana geldiği kistlerin içerisinden çıkarılan kıllarda köke rastlanmamasıdır.
Tıp dilinde Kist Dermatoid Sakral olan kıl dönmesi süreğen bir rahatsızlıktır. Süreğen olmasından dolayı müdahale olmaksızın kendiliğinden asla iyileşmez ve iyileşme olsa dahi tekrar etme olasılığı her zaman vardır.

Kıl dönmesi kimlerde görülür?

Daha çok erkeklerde görülen kıl dönmesi hastalığı bayanlarda erkeklere nazaran onda bir oranında daha az görülür. Şişman bireylerde görülmesi ve yinelenmesi zayıf bireylere göre daha fazladır.Yaşla birlikte artan kıl dönmesi 15-25 yaş arası bireylerde de görülebilmektedir.

Kıl dönmesinin belirtileri.

– Anüs veya kuyruk sokumunda ortaya çıkan kaşınmalar,
– Yine anüs veya kuyruk sokumunda ortaya çıkan şiddetli, keskin ve yüzeysel ağrılar,
– Ele gelen derin çökeltiler veya yüksek kabartılar
– İlerleyen vakalarda iç çamaşırınızda göreceğiniz akıntı lekeleri,
– Ve bunlara benzer sonuçlar.

Genel Yayın Yönetmeni / Executive Editor

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.