Kalp Sağlığı İçin Tüketilen Besinler

Kalp Sağlığı İçin Tüketilen Besinler
Sağlık 25 Temmuz 2016 76 defa okundu 1 yorum

Balık: Somon, ton balığı gibi yağlı balıklar omega 3 yağ asidi içeriğiyle kalp ve damar sağlığının korunmasına olanak sağlar.Omega 3 yağ asitleri trigliserid düzeyini azaltarak damar çeperlerinde tıkanıklığa neden olan plak oluşumunu azaltır ve kan basıncını düşürür.


Yemişler: Yine omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz, keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi yemişler balık tüketmeyenler için iyi birer alternatif olarak kullanılabilir. Bu yemişlerde bulunan lifler kan basıncını düşürerek yemek yedikten sonra oluşan kan şekerindeki hızlı düşüşleri dengeler.Kan şekerinin aniden azalması fazla yemek yemeye sebep olurken lifli gıdalar kan şekerini düzenleyerek bu ani açlık hissini kontrol altına almanızı sağlar.


Yulaf: Eğer yüksek tansiyon sorununuz varsa kalp sağlığınızı korumak için tansiyonu düşüren yulaf gibi besinleri daha sık tüketmelisiniz.Yulaf aynı zamanda kolesterolü düşüren “beta glukan” açısından da zengindir. Kan şekerinin düşmesini engelleyerek yemeklerden sonra tokluk hissinin daha fazla sürmesini sağlar.


Potasyum: Meyve ve sebzelerde bulunan bir mineral olan potasyum kan basıncını etkili bir biçimde düşürür.Genellikle tuzla birlikte aldığımız sodyum mineralinin aksine vücutta fazla su tutulmasını engeller.En fazla muz, biber, patates ve yoğurtta bulunan potasyum için günlük tavsiye edilen tüketim miktarı 4.700 mg’dır.

Genel Yayın Yönetmeni / Executive Editor

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
    JimmiX 13 Ağustos 2016 - 08:01

    Sağlık şakaya gelmez dikkat etmek lazım.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.