Horlama ve Uyku Apnesinden Kurtulmanın Yolları

Horlama ve Uyku Apnesinden Kurtulmanın Yolları
Sağlık 6 Nisan 2016 111 defa okundu 1 yorum

Horlama probleminde kurtulmak için öncelikle kilo vermek gerekir. Horlama ve uyku-apne sendromlu hastalarının çoğunluğu normal kilolarının hayli üstünde olan hastalardır. Şişman bireylerde ki kalın boyun dokusu buna en büyük etkendir.

Diyete ek olarak, günlük aktivitenin de artırılması gerekir (ikisi bir arada yürümezse apnenin tekrarlama ihtimali yüksektir). Obezite sorunu olanlar bu durumda muhakkak profesyonel destek almalıdır.

Uyku ilaçları, sakinleştirici ilaçlar ve “Antihistaminik” dediğimiz uyku getirici özelliği olan alerji ilaçları uykudan önce alınmamalıdır. Uykudan 4 saat önce alkol alımından ve 3 saat önce aşırı yemekten sakınılmalıdır.

Kesinlikle sigara içilmemeli, sigara içenlerle çok fazla aynı ortamda bulunulmamalıdır. Sigaranın üst solunum yollarında oluşturduğu ödem, uyku-apne sendromunun ağırlaşmasına sebep olur.

Yatış pozisyonu da horlama üzerinde etkilidir. Bu durumda, yan pozisyon tavsiye edilen uyku pozisyonudur. Horlamayı tetikleyen sırtüstü pozisyonundan kurtulmak için sırta yastık koymak, pijamaya top dikmek gibi metotlar önerilmektedir. Baş, vücuttan daha yüksekte tutulursa horlama durdurulabilir. Horlamaya karşı yatak odası her zaman nemli tutulmalıdır.

Söz konusu yöntemlerin başarılı olması uyku-apne sendromunun şiddetine bağlıdır. Hafif apne apnede koruyucu yöntemler faydalı olabilirken, orta ve ileri dereceli apnelerde metabolizma yavaşladığı için olumlu netice almak zorlaşır.

Genel Yayın Yönetmeni / Executive Editor

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
    Cactus 25 Haziran 2016 - 05:51

    Ben şok 😮

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.