Çok Uyku Az Kilo

Çok Uyku Az Kilo
Yaşam 4 Nisan 2016 78 defa okundu 1 yorum

İyi bir uyku sağlıklı yaşamın temel anahtarlarından biridir. Üstelik kilo koruma ve kilo kaybı için de önem taşımaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile günümüzde uyku süresinin ve kalitesinin kilo koruma ve kilo verme ile ilişkisi daha net açığa çıkmıştır.

Neticeler 6 saatte az uyuyan kişilerin 7-8 saat uyuyanlar ile karşılaştırıldığında daha fazla kilo sorunu yaşadığını gösteriyor. Bunun nedeni ise uyku süresi kısa olan kişilerin iştah dengesini sağlayan açlık ve tokluk hormonu olan leptin ve ghrelin seviyelerindeki değişikler.


Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada uyku süresi kısıtlanan grubun iştah değişiklerine bağlı olarak yüksek karbonhidratlı, enerji içeriği yüksek besinleri %45 daha çok tüketme isteği duydukları belirlenmiştir. Bazı araştırmalarda, sadece uyku kalitesinin de ‘’kilo’’ ile ilgili olduğunu söylenmektedir.

Uyku kalitesi yüksek olan kişilerin bel çevrelerinin de yağlanmanın daha az olduğu belirtilmiştir. Düzenli ve kaliteli uyku mutlu olmanızı sağlar, beyin fonksiyonlarınız dinç tutar, bağışıklık sisteminizi güçlü tutar, bel çevrenizin ince olmasını sağlar ve cildinizi korur.

Genel Yayın Yönetmeni / Executive Editor

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
    Katherine 25 Haziran 2016 - 11:49

    Herkeste aynı sonuç olacağını düşünmüyorum. Kişiden kişiye değişir…

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.