Çocuklarda Kalça Çıkığı

Çocuklarda Kalça Çıkığı
Anne-Çocuk 8 Nisan 2016 86 defa okundu 1 yorum

1. Kundaklamak:
Bebeğinizi kundaklamaktan sakının. Çünkü anne karnındayken bacakları kıvrık duran bebeğin bu pozisyonda bir süre daha kalması gerekiyor. Bu sebeple doğum sonrasında kalçaların ve bacakların düzeltilerek sıkıca kundağa sarılması kalçaları çıkığa eğilimle hale getiriyor. Unutmayın, 1-2 günlük uygulama bile kalça çıkığına sebep olabiliyor.

2. Dar kıyafetler giydirmek:

Kalçaları ve bacakları sıkan, hareketlerini engelleyen pantolon, pijama, zıbın ve tulum gibi kıyafetler, ince bezler çıkık oluşmasına yol neden olabilir. Bebeğinize daima bacak hareketlerini engellemeyecek olan rahat kıyafetler giydirin.

3. Ayaklarından tutup kaldırmak:

Tıpkı balık gibi bebeği bacaklarından yukarı kaldırmak zararlı. Bu hareketle bacaklar birbirine yaklaşıyor ve kalça çıkabiliyor. Dolayısıyla altını değiştirirken ayaklarından tutup, kaldırmayın. Bunun yerine bacaklarını açarak altını temizleyin.

4. Bacaklarını birleştirmeye çalışmak:

Bebeğiniz yatarken bacaklarını iki yana açabilir. Bu durumda bacaklarını birleştirmeye çalışmayın. Çünkü bacaklar birleşince henüz oluşmamış olan kalça eklemindeki yuvadan femur başı çıkabiliyor.

5. Yanlış bezlemek:

Çok ince bez koymak ve iki bacağı bir arada tutan bağlar koymak kalçayı yerinden çıkarıyor. Bu sebeple kalçaları 45 derece kadar açık tutacak şekilde kalın bez kullanın.

6. Kucakta hatalı taşımak:

Bebeğinizi kucağınızda ayaklarını birleştirerek tutmayın. Ayaklarını açan özel taşıma aleti ile ve ya ata biner gibi bacaklarını açarak yan kalçanız üzerinde tutarak taşıyın.

7. Yürüteç:

Kemikleri daha gelişmeden yürütece konursa, bacakları eğriliyor. Bu yüzden 11. aydan önce yürüteç kullanmayın.

Genel Yayın Yönetmeni / Executive Editor

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
    Mehmet Yılmaz 25 Haziran 2016 - 06:31

    Yeni dogan cocuklarda kaç ay içinde kalca cikikligi testi yapılmalıdır

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.