Boyun Düzleşmesi Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Boyun Düzleşmesi Neden Olur? Tedavisi Nedir?
Sağlık 12 Nisan 2016 84 defa okundu 1 yorum

Boyun düzleşmesi sıkıntısı son dönemlerde özellikle genç nüfusta oldukça sık görülen bir hastalık türüdür. Bu hastalık türü yorgunluğun, stres’in ve çok düşünmenin sebep olduğu bir hastalıktır. Boyun düzleşmesi, şekli C’ye benzeyen omurga’nın çok yüklenme,aşırı stres ve stres gibi sebeplerden dolayı omurga’nın I şeklini almasıdır. İnsan vücudundaki omurgaların belli bir duruşu ve şekli vardır,bu duruş ve şekil zamanla belirli sebeplerden dolayı farklılaşarak bazı rahatsızlıklara neden olabilir… Boyun bölgemizdeki ve bel bölgemizdeki içe doğru gerçekleşen kavis, bu anatomik doğal duruşun temelidir. Bu doğal duruşu sağlayan ise yumuşak ve özel disklerdir. Bu disklerin kayması ya da belli sebeplerden dolayı şeklini kaybetmesi az önce de belirttiğimiz gibi boyun düzleşmesine sebep olmaktadır.

Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?

Düzleşmiş boyun kavisini tekrar eski haline getirmek ve hastanın normal yaşamına devam etmesini sağlamak mümkündür. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen ya da sizlere sunulan egzersiz programları sayesinde 2 ila 3 hafta gibi kısa bir sürede hastalığın tedavisi mümkündür. Egzersiz programı düzenli olarak gerçekleştirildiğinde hasta eski sağlığına kavuşur ve daha rahat bir yaşam sürer, bunun yanında verilen egzersiz programını düzenli ve sürekli olarak gerçekleştirmek ileri ki dönemlerde yaşanabilecek boyun fıtığı rahatsızlığını büyük ölçüde engeller. Hasta iyileştikten sonra egzersizleri bırakmamalıdır çünkü tekrarlama oranı çok yüksektir bu hastalığın.
Önceleri sıkça tercih edilen boyunluklar günümüzde yerini doğal egzersizlere bırakmıştır. Boyunluk, hastalara daha fazla acı vermekte ve sızlanmalara neden olmaktadır. Egzersizler sayesinde hasta daha kısa zamanda ve kolay bir şekilde iyileşmektedir bu sebeple boyunluk tedavisinden uzak durulmalıdır.

Genel Yayın Yönetmeni / Executive Editor

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
    Minerva 25 Haziran 2016 - 13:03

    Yazınız için teşekkür ederiz.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.