Aft Neden Oluşur?

Aft Neden Oluşur?
Sağlık 8 Nisan 2016 77 defa okundu 0 yorum

Günümüzde toplumun yüzde 18-20 bölümünde sıklıkla rastlanan genellikle tek tek görülen lezyonlarda bazen aynı anda bir kaç bölgede seyredebilir.

Besinler: Sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi mukozayı tahriş edebilecek gıdalar aft oluşumuna neden olabilir.


Travma: Yanak veya dilin tekrar tekrar ısırılması ile ısırılan bölgede kısa sürede travmaya bağlı olarak aft oluşumu gözlenmektedir. Bunların yanı sıra sert bir şekilde diş fırçalanması sonucunda da yine travmatik aftlar oluşabilir. Hareketli protez kullan (damak protez) hastalarda protezin vurması neticesinde de aft oluşabilir.


Stres : Günümüzde çoğu hastalığın temel faktörlerinden olan stres, günlük hayatımızdaki gerginliklerin vücudumuzdaki yansımasıdır. Kadınların regl öncesi dönemde aft oluşumu buna örnek verebileceğimiz bir durumdur.


Behçet Hastalığı: Konjuktivit, retinit, genital ülsel, ağız kuruluğu gibi belirtilerle tanısın yapılan Behçet hastalığının, diğer bir belirtisi sık sık tekrarlayan ağız içi aftlarıdır. Bunun gibi çoğu otoimmün hastalık (Sjögren Sendromu, multip sklersoz) seyrinde sık yineleyen aftlar söz konusu olabilir.


Diğer sebepler : B12 vitamini ve demir eksikliğinde, yoğun sigara kullanımında veya tütün çiğneme alışkanlığını aft oluşumunda önemli faktör olarak gösterebiliriz.

Genel Yayın Yönetmeni / Executive Editor

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.